Про фільтри

Фільтри в системах радіозв’язку – компоненти електронних пристроїв завдання яких виділити зі спектру сигналів корисні складові і послабити всі інші.

Зазвичай фільтри які встановлені на вході приймального та виході передаючого трактів забезпечують рівень фільтрації достатній для роботи радіообладнання в стандартних умовах. Але навіть при розподілі радіочастот на підставі розрахунків електромагнітної сумісності можливі ситуації коли сигнали навіть віддалених по частоті потужних передавачів призводять до завад для приймального тракту ретранслятора/радіостанції або його повного блокування.

Проблеми в рази загострюється в випадках відсутності радіочастотного планування або розміщення антен декількох ретрансляторів або радіостанцій на відносно невеликій відстані один від одного. Крім того треба мати на увазі можливість потужних завад від інших джерел радіовипромінювання в суміжних діапазонах частот включаючи широкосмугові сигнали систем РЕБ.

Для вирішенням зазначених проблем зазвичай використовуються додаткові фільтри в приймальному тракті ретранслятора – так звані «преселектори» (фільтри попередньої селекції). Ще одним з засобів боротьби з завадами є додаткова фільтрація вихідних сигналів передавачів ретрансляторів щоб знизити рівень перешкод для приймачів сусідніх каналів.

Типи фільтрів по характеру амплітудно частотної характеристики і функціоналу:

Тип АЧХВигляд АЧХФункціонал
Смугово-пропускаючий Фільтри-преселектори в приймальному тракті ретранслятора самостійно і в  комбінації з режекторними.

Фільтри вихідного сигналу в передаючому тракті.

РежекторнийФільтри-преселектори для придушення сигналів на певних частотах в приймальному тракті ретрансляторів і приймачів систем моніторінгу.
Фільтр нижніх частотЗахист від сигналів потужних передавачів вищих діапазонів.

В якості фільтрів 2-их і 3-іх гармонік в складі передаючого тракту ретранслятора.

 

Фільтр верхніх частотЗахист від сигналів потужних передавачів нижчих діапазонів.

Тип фільтра вибирається виходячи з характеру завади – її рівнем і частотою або смугою частот по відношенню до приймальної частоти.

Розглянемо характеристики фільтрів та можливі варіанти їх використання.

Фільтри-преселектори

Фільтри-преселектори ефективно блокують частоти, що лежать за межами діапазону прийому корисних сигналів, знижуючи рівень перешкод і небажаних сигналів ще до їхнього потрапляння в основний тракт приймача. Така додаткова фільтрація підвищує вибірковість приймача, забезпечуючи якісніший прийом і можливість приймати слабкі сигнали навіть за наявності сильних завад.

Преселектори підключаються до приймального тракту ретранслятора між дуплексером і приймачем.

Входи фільтра симетричні, тому немає значення, яким саме входом він підключається до дуплексера, а яким — до приймача ретранслятора.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *